Značajna uloga savetnika za zaštitu prava pacijenata

Bez autora
Mar 04 2014

Državni sekretar Ministarstva zdravlja Vlade Republike Srbije Periša Simonović izjavio je danas da su građani prepoznali važnu ulogu koju savetnici za zaštitu prava pacijenata imaju u zdravstvenom sistemu.Simonović je na savetovanju "Sprovođenje nove zdravstvene politike u oblasti prava pacijenata kroz rad savetnika za zaštitu prava pacijenata i Saveta za zdravlje" podsetio na to da su savetnici počeli sa radom 1. decembra prošle godine.

Značajna uloga savetnika za zaštitu prava pacijenataDržavni sekretar Ministarstva zdravlja Vlade Republike Srbije Periša Simonović izjavio je danas da su građani prepoznali važnu ulogu koju savetnici za zaštitu prava pacijenata imaju u zdravstvenom sistemu.

Simonović je na savetovanju "Sprovođenje nove zdravstvene politike u oblasti prava pacijenata kroz rad savetnika za zaštitu prava pacijenata i Saveta za zdravlje" podsetio na to da su savetnici počeli sa radom 1. decembra prošle godine.

Državni sekretar je naveo podatak da je do sada zabeleženo 283 prigovora na zdravstvene usluge, od čega je 40 odsto bilo osnovano.

On je rekao da su se prigovori pacijenata najviše odnosili na domove zdravlja i dostupnost zdravstvene zaštite, dok je u drugom planu bila dostupnost zdravstvene zaštite na bolničkom nivou.

Simonović je podsetio na to da su savetnici za zaštitu prava pacijenata, prema novom Zakonu o pravima pacijenata, izmešteni u jedinice lokalne samouprave.

Savetovanje je organizovano u okviru realizacije Akcionog plana za sprovođenje Zakona o pravima pacijenata, u cilju edukacije neophodnog kadra u opštinama i gradovima, kao i razmene stručnih informacija kako bi se obezbedila podrška jedinicama lokalnih samouprava za preuzimanje nove nadležnosti i primenu ovog zakona.

U skladu sa ovim zakonskim rešenjem, jedinice lokalne samouprave su od 1. decembra 2013. godine preuzele nadležnost da organizuju i obezbede zaštitu prava pacijenata određivanjem diplomiranog pravnika koji će obavljati poslove savetnika za zaštitu prava pacijenata i obrazovanjem saveta za zdravlje.

Do sada je u gradovima i opštinama Srbije imenovano 142 savetnika za zaštitu prava pacijenata (dve opštine to još nisu učinile), i formirano 97 saveta za zdravlje.

Zdravstvene ustanove imaju obavezu da informišu svoje pacijente i istaknu podatke o imenu i prezimenu savetnika, adresi i broju telefona na koji se oni mogu obratiti za potrebne informacije i podneti prigovor, s obzirom na to da je od 1. decembra 2014. godine prestala nadležnost zaštitnika prava pacijenata u zdravstvenim ustanovama.

Savetnik za zaštitu prava pacijenata u lokalnoj samoupravi pruža informacije i savete o pravima pacijenata, i obezbeđuje zaštitu prava pacijenata po podnetim prigovorima u ostvarivanju zdravstvene zaštite.

Zakon o pravima pacijenata, a samim tim i nadležnost savetnika za prava pacijenata, odnosi se na sve građane, osigurane i neosigurane, koji se leče u državnim i privatnim zdravstvenim ustanovama i privatnoj praksi.

Realizacija Akcionog plana za sprovođenje Zakona o pravima pacijenata obavlja se u saradnji sa Ministarstvom regionalnog razvoja i lokalne samouprave, Stalnom konferencijom gradova i opština, zaštitnikom građana, poverenikom za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, uz podršku projekta "Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou – DILS  koji se finansira iz kredita Svetske banke.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik